Grosse Gewächs
Úvod / BLOG / Grosse Gewächs

Viete čo znamená Grosse Gewächs?

Grosse Gewächs (ďalej GG) je najvyššia klasifikácia suchého vína udeľovaná vinárom, ktorí sú členmi v združeniach Verbandes Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter (V.D.P.) alebo Bernkasteler Ring. 


Je to synonym pre francúzsku klasifikáciu Grand Cru, pričom v Nemecku je toto označenie prísnejšie a univerzálnejšie, nemá toľko rôznorodostí a výnimiek tak, ako vo Francúzsku.


 
Vo vinohradníckej oblasti Mosela môže označenie GG dostať suché víno vyrobené z hrozna, ktoré rastie v dlhodobo sledovanej vinici v dobrej kondícii, vo svahu, v presne určenej expozícii, hrozno má dlhodobo vysoké kvalitatívne parametre, pričom môže byť iba z odrody Riesling (vo vinohradníckej oblasti Franken napríklad aj z odrody Silvaner). Mušt musí mať zrelosť minimálne neskorého zberu (spätlese) a všetka práca okolo vinohradu, vína, jeho školenie a vinifikácia musia byť vykonané ručne a tradičnými postupmi. Maximálna výťažnosť je 50 hl muštu z hektára vinohradu. Celý vegetačný rok, zber a aj školenie vína je pod auditom komisie.Minimálna cukornatosť muštu je 20,3 stupňa v prepočte podľa Normalizovaného muštomeru (93 stupňov Oeschleho). V chuti musí mať toto víno jasné parametre a senzoriku suchého vína. Senzorické hodnotenie vína preveruje pred uvedením na trh 8 členná komisia. Najskoršie uvedenie na trh je 1. augusta nasledujúceho roku po vinobraní.
 
Označenie vín GG (Bernkasteler Ring) / (V.D.P.) :

      


Viac informácií sa dozviete v našom slovníku.

Publikované 7. januára 2015
info@vyberane-vina.sk