Terrassen Mosel
Úvod / BLOG / Terrassen Mosel

Terrassen Mosel. Najstrmšie vinohrady na svete.

Nazýva sa tak dolný tok rieky Mosely od vinohradníckej obce Pünderich až po ústie rieky Rýn.

Je to najexponovanejšia oblasť na Mosele a na svete vôbec čo do sklonu vinohradov a náročnosti na prácu. Veľmi strmé svahy orientované na juh prijímajú toľko tepla, ako vinohradnícke oblasti o 1000 km južnejšie. Celková výmera rodiacich viníc na Terrassen Mosel je niečo okolo 800 ha. Terasy ako veľmi vhodné pre pestovanie hrozna sa v tejto oblasti spomínajú už v roku 60 nášho letopočtu v rímskom diele De re Rustika. Áno, oblasť dnešnej Mosely bola osídlená Rimanmi už pred viac ako dvetisíc rokmi, bol to najsevernejší výbežok Rímskej ríše a boli to Rimania, ktorí začali pestovať vinič v tejto oblasti.

Ochutnajte z týchto viníc na jeden klik: Riesling von den Terrassen!

Avšak hrozno, najmä náš milovaný Riesling  je koncom leta a na jeseň korenený hmlou, dvíhajúcou sa od rieky Mosely, ktorá objíma strapce hrozna a v ideálnych rokoch vytvára ušľachtilú pleseň Botritys Cinerea, ktorá koncentruje cukry a extrakt v bobuliach. Podobne ako u tokajských vín. Je tu však jeden rozdiel. Sladké vína z Terrassen Mosel vám „nezalepia ústa", pretože miera kyselín vo víne je vysoká a harmonizuje víno v perfektný zážitok. Takéto víno je vyvážené, pikantné a svieže. Veľmi šťavnaté a ľahko pitné. Fruchtig alebo šťavnatosť je spoločným menovateľom všetkých  Rieslingov z Mosely. 

Suché vína z Terrassen Mosel? Tie chutia pikantne, korenisto a v pozadí prekvapia medovými tónmi.

Víno z najstrmšej vinice na svete: Riesling Bremmer Calmont

Z tejto oblati máme v ponuke dve špičkové suché vína. Riesling Bremmer Calmont Trocken z najstrmšej vinice na svete od rodiny Franzen. Bremmer Calmont je plný citrusového ovocia so zaujímavou dochuťou. To preto, lebo hrozno bolo napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis Cinerea. Ročník 2012 vyhral nemeckú súťaž a toto víno bolo najlepšie hodnotené spomedzi všetkých 700 rieslingov z Moseli.

Ďalším je prestížny Riesling von den Terrassen Trocken od Matthiasa Knebela z Winningenu. Riesling von den Terrassen je hodvábne, lahodné, harmonické a zároveň pikantné víno, ktoré bolo autenticky vinifikované.

Publikované 5. januára 2015
info@vyberane-vina.sk