Viac o Mosele
Úvod / Viac o Mosele

Tam, odkiaľ pochádzajú najlepšie Rieslingy na svete


Vinohradnícky región Mosela patrí medzi trinásť vinohradníckych regiónov Nemecka. Nachádza sa v povodí riek Mosela, Saar a Ruwer. Horná Mosela je aj hranicou s Luxemburskom.

Stredná a dolná Mosela, nazývame ju aj Terrassen Mosel, je veľmi hlboký zárez rieky do krajiny, naopak horné povodie je plytkejšie a viac otvorené. Súčasná výmera obrábaných vinohradov je cca 9500 hektárov, dĺžka povodia v Nemecku je cca 250 km, vzdušnou čiarou je to 160 km. Celá dĺžka rieky je splavná pre veľké nákladné a výletné lode. Mosela patrí aj medzi najatraktívnejšie nemecké regióny z hľadiska cestovného ruchu. Krásne udržiavané staré vinohradnícke mestečká a dedinky s viac ako dvetisícročnou históriou, množstvo rímskych pamiatok, úžasne krásne vinohrady, zámky a hrady na každom rohu.Horná Mosela pri vinohradníckej dedine Nittel, odkiaľ máme napríklad v ponuke víno Elbling od vinohradníckej rodiny
Hubertus M. Apel. Tá obhospodaruje vinice a dorába víno od roku 1477. Autor fotografie: Vladimír Ježík

Horná Mosela

Táto časť, od najstaršieho nemeckého mesta Trier až po hranice s Francúzskom, je špecifická tým, že postupne klesá podiel bridlice v pôde v prospech vápenca podobne ako v neďalekej vinohradníckej oblasti Champagne. Namiesto odrody Riesling tu prevládajú burgundské odrody ako Pinot Gris, Pinot blanc alebo Pinot Noir. Nasleduje odroda Rivaner, u nás známy ako Müller Thurgau, ďalej Auxerrois (klon Chardonnay).

Elbling
Miestnym presláveným vínom je odroda Elbling, ktorá sa tu pestuje viac ako 2000 rokov. Vysadili ju tu rímski vojaci, tento cíp úzermia totiž patril svojho času Rímskej ríšy. Nemecké odborné zdroje uvádzajú, že je to najstaršia nemecká odroda,ktorá sa pestuje dodnes a patrí tiež medzi najstaršie odrody sveta. Elbling je veľmi jednoduché, ovocné, rustikálne víno. Výborné na každodenné osvieženie, dokonca podľa miestnych obyvateľov je to víno vhodné aj k olovrantu".

Tento región je preslávený aj výrobou pestovateľských sektov – doma robených sektov tradičnou metódou Champagne. V tejto časti sa im hovorí Crémant a sú mimoriadne obľúbené. Vinohrady a vinárstva patria vinárskym rodinám, tí väčší obhospodarujú na rozdiel od strednej a dolnej Mosely väčšie výmery, cca 7 až 15 hektárov.

Údolie rieky Saar
Z druhej strany kopcov, vo vedľajšom údolí sa náchádza údolie rieky Saar. Je to preslávená vinohradnícka oblasť, okolo roku 1900 vína z tejto vinohradníckej oblasti dosahovali cenovú úroveň najlepších červených vín Grand Cru prvej triedy z Bordeaux. V súčasnosti je to top región najmä pre špičkové polosuché a suché, vysoko minerálne vína. Je to okrajová oblasť, z juhu ju obklopujú husté lesy a hrozno sa musí veľmi snažiť, aby dorástlo.

A to je to pravé – krásne, plné, šťavnaté Rieslingy. V podloží už prevláda bridlica, väčšinovo sa tu pestuje Riesling. V tomto regióne má svoje vinárstvo aj svetovo známy Egon Müller, ktorého vinárstvo je prepojené aj na slovenské Château Béla. Je to vinár, ktorý vie vyrobiť a predať tie najdrahšie biele vína na svete.

Stredná Mosela a Terrassen Mosel
Terroir je to kľúčové slovo, prečo je Riesling z Mosely svetová trieda. Mikroklíma. Toto slovo v sebe zahŕňa viac ako len lokálne počasie, ktoré je na hranici pestovania vinnej révy. Rieka tu vytvára na jeseň hmly a hrozno obaľuje ušľachtilá pleseň Botrytis Cinerea, rieka zároveň zmierňuje teplotné výkyvy. Veľmi strmé sklony – expozície vinohradov, tie najlepšie sú obrátené na juhozápad, kde sa slnko opiera priamo do bridlice, ktorá tvorí podložie viníc. Cez deň ohrieva slnko nielen hrozno, ale zároveň aj tento kameň, ktorý v noci zmierňuje dôsledky ochladenia.

Bridlica môže mať podľa chemického zloženia sfarbenie do šedej, modrej, červenej alebo žltej farby. Tým, že hrozno sa musí snažiť a nájsť si dostatok vody, je vinič hlboko zakorenený priamo v podloží a vína odtiaľto sú vysoko minerálne. Taktiež podľa zloženia bridlice majú vína odlišný charakter a senzorické vlastnosti. Nemenej dôležitým prvkom v terroir je človek. Mosela je výnimočná tým, že vinárstva sú rozdrobené a každá rodina sa snaží dorobiť to najlepšie víno. Prirodzená konkurencia, poctivá práca, skromnosť a húževnatosť sú znakom moselských vinárov.

Významným vlastníkom vinohradov a vinárstiev najmä na pomedzí hornej a strednej Mosely sú cirkvi – vinárstva v držbe arcibiskupstiev a prekvapujúco aj nemocníc, tak ako aj v ostatných vinohradníckych častiach Nemecka. Dodnes sú v Nemecku významným výrobcom vína aj štátne vinárstva.

Trier
Najstaršie nemecké mesto Trier založili Rimania pred viac ako dvetisíc rokmi. Nachádza sa tu množstvo kultúrnych a architektonických pamiatok, ako napríklad amfiteáter, bazilika, kláštor, špičkové vinárstva či vínne múzeum. 

Bernkastel-Kues a vinohrad Bernkasteler Doktor
Bernkastel-Kues je jedno z najmalebnejších mestečiek na strednej Mosele. Útulné, romantické, veľmi staré domy z dreva a hliny, úzke uličky a prestížne vinárstva. No jedna vec je tu najznámejšia: vinohrad Doctor. Prečo? Na prelome 13-teho a 14-teho storočia údajne trpel arcibiskup z mesta Trier smrteľnou chorobou. Vinári z Bernkastelu mu poslali súdok vína z tohto vinohradu a on po vypití tohto sladkého vína zázračne zo smrteľnej choroby úplne vyzdravel a povedal: „Toto víno je naozaj doktor!“ Takže, dobré víno je určite liečivé, v primeraných dávkach.


Vinica Calmont. Najstrmší vinohrad na svete. A víno z tohto vinohradu je veľmi pekné - Bremmer Calmont Riesling

Bremmer Calmont
V obci Bremm sa nachádza vinohrad Calmont, ktorého celková výmera je približne 12 hektárov. Niektoré jeho časti sú také strmé, že hrozno sa fyzicky pestuje až v takmer 70 stupňovom sklone. Je to najstrmšia vinica na svete, kde sa pestuje vinič, z ktorého sa komerčne predáva víno. Väčšina vín odtiaľto sa produkuje so zvyškovým cukrom - jednoducho hrozno tu vie dozrieť na základe vyššie popísaného terroir do nebeskej prirodzenej sladkosti. Vínari tu produkujú maximálne jedno-dve suché vína, avšak aj tie majú na konci v dochuti sladké a medové tóny napriek tomu, že sú klasifikované ako suché. Nemecká legislatíva  umožňuje, že nemecké suché Rieslingy môžu byť suchými až do deviatich gramov zvyškového cukru.

Zeller Schwarze Katze (Čierna mačka)
Podľa legendy prišli do vinohradníckej obce Zell okolo roku 1860 vyberať obchodníci vína miestneho vinára. Ako tak chutnali, tak na jednom sude stála čierna mačka, ktorá na nich stále útočila. Nakoniec ju palicou odohnali a víno z tohto sudu bolo jednoznačne najlepšie. Víno pod značkou Čierna mačka patrí medzi najpredávanejšie vína z Mosely.


Posledná vinohradnícka obec na Hornej Mosele - Winningen. Je zároveň aj najväčšia čo sa týka obhospodarovanej
plochy viníc, napriek extrémnym sklonom. Oďtiaľto môžete ochutnať toto špičkové víno od Matthiasa Knebela

Winningen
Najväčšia vinohradnícka obec sa nachádza paradoxne na konci toku rieky Mosela, iba pár skokov od mesta Koblenz, kde sa vlieva Mosela do Rýna. Vo Winningene sa nachádzajú terasové vinohrady, mimoriadne náročné na prácu a vinári tu dorábajú prevažne sladké vína.

Sme overený obchod

Máme 100% spokojných
zákazníkov nielen za
posledných 90 dní. Sme
prémiový obchod s naozaj
vyberanými vínami z Nemecka
a zo Španielska.

Kliknite na recenzie zákazníkov
Heureka


Referencie a recenzie
našich zákazníkov


 

Naša filozofia


Naši vinári

Anecoop, Valencia
Apel, Mosel
Deutschherren Hof, Mosel
Editio Vinifera, Slovakia
Erben von Beulwitz
Franzen, Mosel
Goméz Gruzado, Rioja
Hans Wirsching, VDP, Franken
Hermann Ludes, Mosel
Hofgut Falkenstein, Saar
Johannes Fischer, Saar
Josef Spreitzer, V.D.P., Rheingau
Karl Erbes, Mosel
Kruger Rumpf, V.D.P., Nahe
Marqués de Riscal, Rioja
Matthias Knebel V.D.P., Mosel
Peter Kriechel, Ahr
Peter Lauer V.D.P, Saar
Rebenhof, Mosel
Saar Mosel Winzersekt, Mosel
Schloss Saarstein V.D.P, Saar
Unsi Wines, Navarra
Viňa Mayor, Ribera Del Duero
Vivanco, Rioja