Ročník 2015
Úvod / BLOG / Ročník 2015

Ročník 2015 bol vzrušujúci
 

Minuloročné počasie bolo charakteristické miernom zimou, skorým pučaním a teplým, suchým letom s malým množstvom vlahy, ktoré vzbudzovali obavy zo škôd v novovysadených viniciach. Väčšina vinohradov si však s touto prekážkou vďaka hlbokému koreňovému system hravo poradila.

Úvodné septembrové dažde vinári privítali, avšak s ich pribúdajúcim množstvom v neskorších fázach zrenia hrozna viseli nad ich hlavami otázniky, či rok 2015 nebude mať rovnaký osud ako rok 2014. Rok 2014 totiž priniesol veľa dažďa, pleseň hrozna a rozšírenie škodlivých octových mušiek a predčasný zber úrody. Našťastie zrážky minulého roka boli vyvážené chladnými nocami a východným vetrom vysúšajúcim bobule hrozna, takže nedošlo k rozšíreniu plesní.


Moselský riesling. Malé bobule a ich rôzna veľkosť, hrubá šupka, kompaktné strapce.

Úrodnosť mierne klesla, kvalita hrozna je však vynikajúca
Zber skorších odrôd hrozna sa začal od polovičky septembra, hlavná časť zberu s Müller Thurgau v poslednej septembrovej dekáde, kde sa neskôr pridal riesling, burgundské sorty a Elbling. „Schloss Saarstein začínal s oberaním Pinot Blanc 29. septembra, pinot bol oberaný za ideálnych podmienok kyslosti a cukornatosti muštu, takže sme boli nadšení jeho kvalitou. Oberačka rieslingu sa začala medzi 10. až 24. októbrom,“ uviedol majiteľ vinárstva Christian Ebert. Niektorí z vinárov presunuli časť zberu až na začiatok novembra v nádeji, že prvé prízemné mrazy ich za celoročnú námahu odmenia ľadovým zberom.

Hrozno miestami vykázalo zaujímavú cukornatosť, prajúcu „feinherb“ vínam až po hrozienkové prívlastkové vína. Celkové množstvo úrody dosiahlo v regióne Mosela, Saar a Ruwer spolu 794 000 hektolitrov muštu, čo je medziročne o 100 000 hektolitrov menej. Regionálne rozdiely pretrvávajú – kým na Terrasenmosele bola úrodnosť v dlhodobom priemere nižšia, avšak stále lepšia ako v roku 2014, v oblasti strednej a hornej Mosely bola úroda nižšia ako v roku 2014.


Schloss Saarstein

Aký ročník môžeme očakávať?
Výnimočné. Aromatické. Elegantné. To je zrnutie ročníka 2015. Suché roky sú totiž na Mosele predzvesťou výnimočnosti. „Náš riesling dosahoval pri zbere cukornatosť 100 stupňov Oechslerovej stupnice, z ktorého budeme produkovať fantastický neskorý zber v suchom aj sladkom prívlastkovom štýle. Naše vína z roku 2015 sú porovnateľné s veľkými ročníkmi 2012, 2009 alebo 2005,“ zhodnotil minulý rok Christian Ebert.

Aj napriek menším strapcom hrozna považuje ročník 2015 aj Erich Weber z Hofgut Falkenstein za výnimočný. „Hrozno malo zdravé, zrelé plody s peknými kyselinkami a štruktúrou. Fermentácia nastupovala pomaly a trvala 8 až 12 týždňov, čo fermentujúcemu muštu dodalo čas na rozvoj svojich kvalít. Výsledný produkt je plný elegancie a ľahkosti a je jedným z našich najlepších ročníkov, aké sme kedy mali. Mojim favoritmi sú vína z honov Herrenberg a Euchariusberg," uzatvára Erich Weber.


Pohľad z vinohradu Bremmer Calmont

Angelina Franzen z vinárstva Franzen, ktoré obhospodaruje aj najstrmšiu vinicu na svete Bremmer Calmont sa k tomuto ročníku vyjadrila stručne a výstižne: „Ročník 2015 bol velmi vzrušujúci. Vyzeral, že bude mimoriadne suchý, bobule boli veľmi malé, obsahovali málo šťavy, strapce boli taktiež malé a kompaktné. Avšak! Veľmi perfektné vo vôni. Takže nebolo to slávne a neukazovala sa veľká úroda, ale vôňa a chuť bola excelentná. A teraz, po zbere a dlhom dozrievaní vína na jemných kaloch, keď posudzujeme tieto mladé rieslingy, musím povedať, že to bude excelentný ročník. Mimoriadne špeciálny.“

Na aké vína sa môžete tešiť?
S radosťou Vam prinesieme celý sortiment - napríklad obľúbený a ľahký Rebenhof Riesling von Wurzelechten Reben, bestseller Deutschherren Hof – Riesling Alte Reben, oficiálne víno Berlinského filmového festivalu 2016, kolekciu polosuchých vín od Dr. Fischera a najmä šťavnatý Steinbock alebo Alt Scheidt od Petra Lauera. Naším tipom je aj špičkové Auslese ročník 2002 od Sebastiana Oberbilliga z Deutschherren Hof.

Celú ponuku vín nájdete tu

Naše novinky
Dopredu si môžete rezervovať limitovanú kolekciu vín od Hofgut Falkenstein - suchý Altenberg alebo polosuchý top-klass Herrenberg – naturálne vinifikované vína svetovej triedy alebo sa pripravte na novinku - krištálové rieslingy z rieky Ruwer od Kartnauserhof – rádu Kartuziánov.

Michal Behún,
Riesling Specialist