14. marec 1435 - Narodeniny Rieslingu
Úvod / BLOG / 14. marec 1435 - Narodeniny Rieslingu

Vedeli ste, že odroda riesling ma naozajstné narodeniny?

Tento deň sa vzťahuje na prvý písomný dôkaz o tejto odrode a to platobným zápisom (faktúrou) o predaji a vyúčtovaní z 13. marca 1435. Dokument, ktorý sa nachádza v pivničnom denníku v obci Rüsselsheim, východne od regiónu Rheingau, fakturuje grófovi Jánovi IV. z Katzenelnbogenu výsadbu šiestich viníc s touto odrodou. Dokument označuje odrodu ako „Riesslingen“, bežný pravopis tej doby, ktorý sa potom o niečo viac ako storočie neskôr vyvinul do moderného pravopisu Riesling.

Nemecko má 13. vinohradníckych oblastí a celková výmera je približne 120 tisíc hektárov (pre rok 2019)


Prvých 38-tisíc sadeníc Riesling v Rheingau

Rheingau bol dlho prepojený s odrodou Riesling. Táto oblasť bola, je a bude dôležitým centrom pre kvalitu a inováciu nemeckého rizlingu, od vysadenia 38 000 viníc viniča rizlingu na zámku Johannisberg v roku 1719  až po založenie univerzity Hochschule Geisenheim v roku 1872.

Hoci oslava narodenín robí Rizling oficiálne 588-ročným, v nemeckých vinohradoch bol pravdepodobne prítomný už predtým. Nemecké pestovanie hrozna sa datuje okolo roku 50 pred Kristom, keď Rimania priniesli vinohradníctvo do dnešného Nemecka. Pred rokom 1435 bolo hrozno ako Elbling a Silvaner bežnejšie, najmä v stredoveku. Medzi rokmi 1400 a 1500 boli zdokumentované dôkazy o rizlingu v regiónoch Rheinhessen a Pfalz.
 

Dekrét biskupa z Trieru

Objav neskorého zberu, alebo Spätlese (napadnutie hrozna ušľachtilou plesňou Botrytis Cinerea Persoon) sa tiež udial v Rheingau. To je však už iný príbeh ale aj kvôli tomuto sa táto odroda sa stala obzvlášť prominentnou v Nemecku po dekréte biskupa z Trieru z roku 1787 v regióne Mosel, v ktorom sa uvádza, že všetky „zlé“ viniče (myslené najmä rôzne modré a červené odrody) musia byť nahradené rizlingom v priebehu nasledujúcich siedmich rokov! Po období klesajúcej kvality, zapríčinenej dvoma svetovými vojnami a záplavou lacného, ​​sladkého vína Liebfraumilch, bol obnovený záväzok k dokonalosti a priviedol nemecký rizling späť na výslnie v 80. a 90. rokoch. Kvalita nemeckého rizlingu, je teraz medzinárodne uznávaná a zastáva objektívne prvé miesto v najprestížnejších hodnoteniach medzi bielymi vínami vôbec.Ročníkový vínny lístok z Ritz-Carlton v New Yorku ukazuje význam nemeckého rizlingu začiatkom 20. storočia.


Prečo je Riesling kráľovská odroda?

Pretože dokážete vyrobiť od najsuchšieho až po najsladšie vína na svete v špičkovej senzorickej kvalite. Túto kvalitu a plastickosť má naozaj minimum odrôd a riesling má vždy navrch. Nadôvažok, tieto vína môžete konzumovať okamžite ale zvládnu aj dlhú archiváciu. Rizling je prémiová odroda aj pre výrobu lahodných šumivých vín, ktoré tiež prechádzajú v Nemecku kvalitnou renesanciou. Bez ohľadu na štýl vína je Rizling rýnsky vždy definovaný svojou charakteristickou kyslosťou v celej palete chutí ovocia od zelených prvých jabĺk - letných jakubiek, cez zrelé limetky až po exotické ananásy a mango, čo z neho robí mimoriadne vhodné víno na párovanie jedál.


Oslava Rizlingových narodenín je jednoduchá: stačí otvoriť fľašu a užívať si!


  


Autor: Michal Behún, 9. marca 2023
Fotografie: archív autora, deutscheweininstitute.de
© 2023. Všetky práva vyhradené.

Sme overený obchod

Máme 100% spokojných
zákazníkov nielen za
posledných 90 dní. Sme
prémiový obchod s naozaj
vyberanými vínami z Nemecka
a zo Španielska.

Kliknite na recenzie zákazníkov
Heureka


Referencie a recenzie
našich zákazníkov


 

Naša filozofia


Naši vinári

Anecoop, Valencia
Apel, Mosel
Deutschherren Hof, Mosel
Editio Vinifera, Slovakia
Erben von Beulwitz
Franzen, Mosel
Goméz Gruzado, Rioja
Hans Wirsching, VDP, Franken
Hermann Ludes, Mosel
Hofgut Falkenstein, Saar
Johannes Fischer, Saar
Josef Spreitzer, V.D.P., Rheingau
Karl Erbes, Mosel
Kruger Rumpf, V.D.P., Nahe
Marqués de Riscal, Rioja
Matthias Knebel V.D.P., Mosel
Peter Kriechel, Ahr
Peter Lauer V.D.P, Saar
Rebenhof, Mosel
Saar Mosel Winzersekt, Mosel
Schloss Saarstein V.D.P, Saar
Unsi Wines, Navarra
Viňa Mayor, Ribera Del Duero
Vivanco, Rioja